náš Ferda, Papoušek Senegalský,
bydlí v čajovně a je to mazlík...,  až povyroste, můžete ho i nakrmit,ale jen specielním nepraženým oříškem, vhodným pro papoušky, který je v nabídce jídelního lístku :-)
ferda
v den, kdy jsme ho přivezli
ferda
v den, kdy jsme ho přivezli
ferda
v den, kdy jsme ho přivezli
ferda
v den, kdy jsme ho přivezli
ferda
dva dny u nás..
ferda
dva dny u nás..
ferda na kokosu
tři dny u nás..
feda na baru
tři dny u nás..
ferda
pátý den..
ferda
pátý den..
ferda
šestý den..
ferda
po týdnu u nás
ferda
po týdnu u nás
ferda
po týdnu u nás
ferda
po týdnu u nás
ferda
po týdnu u nás
miluje cocacoluoblíbené místo
cca3. měsíc u nás..
pusinka
pijeme colu.. kuk!
bašta na čepici i baštíme
trošku drobíme.. mňam oříšek..
nová kleckamarádka.. nová klec
ferdíček
..po 5ti měsících
ferda
..po 5ti měsících
dobrý oříšek :-)
..po 5ti měsících

..po 5ti měsících
to mám ale bříško, co?
..po 5ti měsících
nohu do kapsy a spát..
..po 5ti měsících
ferda
po 7. měsících..
penězokaz
po 7. měsících..
relax
po 7. měsících..
relax
po 7. měsících..

po dvou letech..

za pár dnů už jsou mu téměř 3 roky...

Za týden jsou mu 4 roky...

Pepa

Ferda a Pepa
Více o Ferdovi:
Ferdu jsme přivezli v úterý 15.5.2007 s tím, že ho chovatel odebral rodičům z budky, to ještě neuměl sám baštit, lítat, ani nebyl pořádně opeřený. /..nevíme přesné datum narození byl v té době starý cca 3 týdny, považujeme tedy za jeho narozeniny den, kdy jsme ho přivezli./
Dostali jsme instrukce, že dokrmovat je třeba kašičkou každé 4 hodiny, pak 4xdenně, cca za tři týdny vyleze z krabičky, kterou mu máme dát na dno klece, bude se snažit vyšplhat na bidlo a trochu by měl v té době začít zkoušet také pípat.Takže hned po cestě domů Ferda vylezl z krabičky a usedl na prst, ještě týž večer seděl na bidýlku, druhý den zkoušel pípat a seděl na barovém bidýlku, za dva dny už zkoušel baštit proso a menší zrníčka, větší ještě neměl sílu rozlousknout. Třetí den už držel různá zrníčka v "ruce" a zkoušel víc a víc louskat, přesně za týden už mával křídly a protahoval si brčka, která se mu pěkně doplnila.
Po týdnu už baštil jablíčko, hroznové víno, piškotky a větší semínka slunečnic, dýní a vyloupané buráky...

..A ve střeu 23.5.07 se prostě sebral a odletěl do ulice. Šeřilo se a panika rostla. Takže jsme běhali skoro dvě hodiny po parku kousek od nás a hledali ho a přes veškeré zoufalství a přesvědčení, že se s ním už nesetkáme, se nám  podařilo ho s pomocí místních návštěvníků parčíku sundat z větví stromů a přinést zpět.
Řeknu vám, najít zeleného ptáka v korunách zelených stromů je opravdu hodně velký problém. A nebýt bystrých očí mojí dcerky, bohužel, bychom ho asi oplakali. Původně jsme chtěli volat hasiče, protože větev byla hodně vysoko a štafle rozhodně nestačily. Kluk z parku sice říkal, že je jako opice a sundá ho odkudkoliv, nicméně nosnost větviček, kde Ferdík seděl byla odhadem max. 5kg, rozhodně by neudržely dospělého člověka a ten by ani neměl možnost jak se tam po stromu dostat. V tom jsem na blízké stavbě zahlédla delší žebřík, ten jsme si zapůjčili, drželi ho pod Ferdou 3 chlapi kolmo a lezl  po něm odvážný dlouhán, který z předposlední příčky měl co dělat, aby na špičkách na větev dosáhl. Dcerka byla hrdinka, Ferda dostal vynadáno, zavřeli jsme ho do klece, kde vůbec nechtěl být, protože doposud byl zvyklý být venku v naší blízkosti a je to pro nás ponaučení, že mezi otevřené vchodové dveře bude zapotřebí dát závěs, či síť. Do té doby bude Ferdíček pěkně v kleci a pustíme ho pouze, když nebudou otevřené dveře. Stále ho dokrmujeme stříkačkou, ale sám už zbaští hodně zrníček a ovoce. A v kleci trucuje :-)

23.7.07 Ferdíček dostal novou velkou klec,156cm vysokou, aby si zvykal, že nebude pořád volně létat. Chvilku trvalo, než ji vzal na milost, teď už je v ní v celku rád, ale nad volné létání po čajovně není. Je pěkně rozmazlený, vybírá, s kým kamarádit a s kým ne.Už je to silák, rozlouskne co potřebuje a to nejen k jídlu,ale i jen tak z rozmaru. /propiska, řetízek, myš od PC, podložka pod myš a pod. Moc rád vyklovává klávesy z notebooku.Jeho radost ovšem nesdílí žádný z těch, které toto postihne./ Naučil se napodobovat pípání dveří a alarmu, říká "Ferdíček" a napodobuje různé zvuky, které na něj někteří z nás dělají. Stává se z něj docela pěkný mazlík, ale vybírá si, od koho se nechá podrbat za krkem, spokojeně vrní a otírá si zobáček o tvář. Rozlišuje stisk zobáku, když klove do různých lidí a rozhodně je znát, co je mazlivé, rošťácké, poťouchlé, nazlobené, či nepřátelské. Co postřehne velice rychle a zpozorní, to je kdokoli, kdo něco jí.
Za vše mluvila sms, která mi přišla na dovolenou: "kukačka spokojeně visí hlavou dolů z palmy a v zobáku  má salám, který  ukradla Rudovi z talíře."
Říkáme mu různě, podle toho, jak je naladěn on, či my. /slepice, kukačka, rošťák, zelenej parchant, pipinka, ptáček, mazlík.., záleží na situaci/ 
:-)

10.10.2007 Docela hezky se nám Ferdiček vybarvuje.
Zelenou pěkně prorůstají nová, oranžová peříčka a jeho bříško je teď moc pěkně barevné. Na fotografiích je postupná proměna vidět a myslím, že z něj roste pěkný krasavec..
Také se zdokonalil v "akrobatických schopnostech" a využívá každého bidýlka, větvičky, houpačky, či prolejzačky, kterou mu nabídneme a nebo kterou si sám najde. Velice si pochutnává na chilli papričkách, čerstvých i sušených, ovšem pak je to síla, když dostanete pusinku. Ta pálíííí! :-o
Myslím, že bude docela originální návštěva čajovny při "happy hour" s papouškem. Může se stát, že přijde ochutnat, co máte dobrého k jídlu.. :-)

10.12.2007 Nejen, že se ptáček vybarvuje,ale stává se z něj pěkný lotr.
Co může, to ochutná, ale také zničí. Naprosto se specializuje na klávesnice notebooků, různé konektory a dráty, to vše samozřejmě okusuje, přeštipuje, vyklovává a podobně. Už také spadl i s lustrem. Hodně rozeznává ty, kteří sem chodí a kamarádí se, také si pamatuje, kdo ho provokuje a čím. Proto se stalo i to, že kousnul do krve zcela nevinného kluka, který mu podával čilipapričku. Jiní mu ji totiž brali a zlobili ho s tím a on si začal jídlo hlídat. /však si je také pamatuje/. Klučina kousnutí ustál a s Ferdou jsou nyní kamarádi. Ferdíček má rád, když se mu někdo věnuje a společnost vůbec. Bohužel,pamatuje si, že mu někteří jako malému ubližovali a tak není jen dobrák a  někdy svoji nespokojenost s tím, že se mu nevěnujete, či momentální nedůvěru potrestá štípnutím..

Co je zvláštní, že ještě nekousl ženu. Asi proto, že mu žádná nikdy neubližovala...

26.12.2009 Je to ptáček nenechavý, takže nám způsobil malou energetickou katastrofu, kterou jako zázrakem přežil
. Jak si tak sedával na větvi, kterou má v předsíňce na zářivce u stropu, odkud někdy též pozoruje cvrkot a nebo tam prostě jen spí, nevšimli jsme si, že má na tomto místě i jiné zájmy. Překousal přívodní kabel k zářivce a způsobil malý ohňostroj, shozený jistič,ale také dostal asi pěknou ránu do zobáčku. Ten mu smrděl jak spálené hadry a milý Ferda seděl další tři dny jako Rozárka a v zachumlání mlčel. Naštěstí nenechal tento šok na jeho vitalitě žádné následky(snad) a zase vesele lumpačí.

14.4.2012 Bylo to opravdu nečekané zjištění pro mne, někteří se tvářili, že to tušili dávno:-(
Ferdíček začal mít období, kdy nám všem dělal starost.Začal si trhat brčka, daleko více přilnul k jednomu z nás/vybral si chlapa/, pojal mne za mámu a jeho za partnera, evidentně...po poradě s papouškářem, který neváhal ani vteřinu a označil pana Ferdu za pani Ferdu a doporučil nám pořídit jí kamaráda, nejlépe kluka, jsme se rozhodli pořídit jí tedy kámoše, možná i partnera. Dozvěděli jsme se, že je naše Ferda prý v silném toku. Rozumějte, ne,že by někam tekla,ale toká:-) - Buď budeme mít štěstí, chytíme to včas a přestane se škubáním a  bude spokojená a nebo už je pozdě a za chvíli budeme mít místo žlutozeleného senegalce, který je momentálně zelenobílý, jen oškubané kuře:-( A tak čekáme, až nám další Ferda povyroste a budeme zde mít senegalce dva...

Ferdíček si již dávno získal své milovníky a příznivce - ale také odpůrce, jedním z nich je i občasný člen personálu, se kterým vede tak trochu osobní boj i s přípravnými a  vítěznými tanečky, ale jinak je to ptáček veselý, společenský, někdy až otravný - obzvlášť, když vidí, že někdo něco jí:-)

7.5.2012 Máme nového společníka pro naši Ferdu:-)
Ještě jsme se neshodli, jak se bude jmenovat,ale je to chlapeček, který se narodil 26.2.2012 a je to pořádnej "kusanec"!!!
Ferda, který ve 4 letech váží 112g je drobeček, protože nový papouščí kamarád v necelých 3 měsících váží již 145g!

14.8.2012 výsledek se dostavil...sice se Ferda Pepy bojí (po dlouhých úvahách a debatách jsme se ustálili  pro společníka Ferdy na jméně Pepa), ale Ferda krásně obrostl a je to zase krásně barevný papouch.
Pepánek je společník, který vyžaduje spíše lidi, než papouška, takže máme dva závisláky na lidech, z nichž Pepa zatím vítá jakýkoli lidský kontakt a zájem, ještě si nevybírá. Ferdíček má, bohužel, i díky některým, kteří ho v dětství hodně zlobili,  své oblíbence a soky..
Oba papoušci spolu již sdílí jednu klec,ale o vzájemném zalíbení to, zatím, bohužel, není. Musíme doufat, že jak řekl papouškář, od kterého máme Pepu, "afričani", potřebují čas, trvá jim to dýl, než navážou kontakt mezi sebou...
Pepa zatím zvládá nejen získávat přátele mezi našimi členskými hosty,ale také vymýšlet a zařizovat, abychom se kolem něj nenudili. Nedávno se například křídlem přilepil na mololapku. Naštěstí po radách zkušených kamarádek, že sádlo a máslo udělá své, jsme odstranili většinu neodstranitelného lepu sádlem. Takže nejen, že má Pepa stále ještě zbytky kaše od dřívějšího krmení, kdy se dokázal neskutečně pokecat, na peří (musíme počkat,až to odroste), ale nyní má ještě pod křídlem trochu lepu a půlku těla stále ještě trochu od sádla:-D

 

 
hlavní strana