Serendib Villa,Station Road No.68,Pallangature Kochchikade,Negombo, Srí Lanka,Tel.: +94 77 892 7515, Emai.: info@serendibvilla.com   ,http://www.serendibvilla.com
 


 













SRÍ LANKA..(neboli Ceylon)
Hledáte odpočinek, dobrodružství, změnu a chcete nahlédnout do jiného světa, než v jakém žijete?
Čeká vás exotika, nekonečný oceán, jiná kultura, odlišný životní styl, zcela jiné podnebí a krásná příroda země, která má svoji historii a kouzlo..a kam zatím nezasáhla EU.

Očima člověka, který raději než uzavřeným komplexům dává přednost ubytování ve více opravdovém světě, můžete vidět to, co uvidíte, když poletíte například na Maledivy, ale nezvolíte pro poznání těchto míst resort. ..100x předražený, ale obsahující luxus, péči a veškerý produkt zaměřený na turistu. Je to malá fikce, kterou si zaplatíte. Z domorodé pravdy uvidíte minimum.

Pro mne tato maledivská návštěva otevřela svět, kde se najíte za minimum, poznáte, jak lidé žijí a co opravdu obsahuje muslimská převaha, kdy den bez vysvětlování místní policii, že nejsem tak odhalená, jak se zdá, se zdá podivným, že pláže jsou tak bíle azurové, jako v katalogu, ale místní si toho vůbec neváží, takže tam vyrobí neskutečný bordel a nikomu to nevadí, oceán je stále teplý, ale místní si ho příliš neužijí, protože se koupou zahalení od hlavy k patě, děti nevyjímaje.

Na jednu stranu poznání úsměvné, poučné, na druhou jsem ráda, že jsem měla možnost a toto viděla. Že jsem místo turistického jednosměrného transferu za15dolarů na osobu z letiště na Male zaplatila slovy JEDEN dolar, poznala něco, co v katalogu, ani v resortech neukazují. A také to, že mnoho pláží například v Řecku Vám poskytne totéž, jako resorty Malediv, jen kultivovaněji, ale hlavně mnohem levněji. Jako bonus uvidíte víc, než ostrov, který přejdete za hodinu, zjistíte, že je všude stejný.. a co dál? Přeletíte nebo přejedete do jiného resortu a je to pořád to samé dokola.
Pro toho, kdo za nemalý peníz, kterého nelituje, proleží dovolenou na bílé pláži, sní a vypije, co nabídnou resortové hotely a bary, asi bude spokojen...

Pro toho, kdo hledá víc, tedy památky, přírodu, poznání místní kultury a lidí a další zajímavosti, bude opravdu zajímavější mnohem levnější pobyt někde jinde.

I to mi umožnila právě návštěva SríLanky, odkud jsou Maledivy opravdu blízko
a za pár korun dostupné.

A pokud si z pobytu na Srí Lance, kde uvidíte zcela jiný kout země, než kdekoli v eurosvětě, uděláte za velmi dostupný peníz malý výlet na pár dnů na Maledivy, uvidíte mnohem více, než z nějakého resortového hotelu na kterémkoliv místě.

Rozhodnete se navštívit zemi nekonečných palem, přírody, dálky a vůně koření...Co uvidíte?

Nejen chudobu a život bez hmotných výdobytků konzumní společnosti, ale i běžný život prostých lidí a také těch, kteří chtějí víc. Srí Lanka nebo-li Ceylon má mnoho krásných zákoutí, památky, které patří pod UNESCO, najdete zde mnoho zajímavého, poučného, i něco z toho, co má možná svým způsobem za sebou i naše země, jen v jiném pásmu.

Možná se Vás dotknou zbytky následků Tsunami v roce 2004 a muzeum, které zde můžete navštívit a nechat zapůsobit na své receptory obrázky a další artefakty...

Cestovní ruch zde prožívá určitý boom a věřím, že s ním, bohužel, časem přijdou i výdobytky moderní doby a cestování, kde uchopila ta, která vzdálená země příležitost, aby se právě ten stal jedním z neopomenutelných zdrojů příjmů. Neváhejte tedy poznat tento kout světa takový, jaký sám za sebe ještě stále je, dokud ho nezmění turisté a a s nimi spojený konzumní svět.

 Když přistáváte nad Srílankou, vidíte především zeleň. Obrovská zalesněná plocha, která mnohého překvapí, se s přibližující se vzdáleností k zemi rýsuje do obrazu, který možná překvapí podruhé. Lesy, které vidíte jsou vlastně jen a jen  a především palmy, které pokrývají většinu území a zbytek zeleně jsou deštné pralesy.
Pro citlivé, přírodymilné duše se na Srílance otevírá náruč flory a fauny, a s nimi ruku v ruce přírodních dominant, které stojí za poznání. Ať už půjde o slony, želví líhně, vodopády, deštné pralesy, rybáře na tyčích(naprosto nechápu, jakým kouzlem se tam drží),velryby, národní park, botanickou zahradu a další nepřeberné množství flory a fauny.

Pinnawala, sloní sirotčinec, Vám otevře oči v tom, jak lze, na rozdíl od zdejšího "bezdotykového chovu" hýčkat obrovské stádo slonů,, slonic i slůňat. Podle času, kdy přijedete do sirotčince, můžete krmit slůňata mlékem, mazlit se, či se jen dívat, případně usednout do některé z okolních restaurací, pokud se Váš čas příjezdu kryje s koupelí v řece, kam chodí stádo 2x denně relaxovat. Součástí relaxace je i případná Vaše asistence-mytí slonů.

Yala-národní park, který Tsunami v roce 2004 prakticky zlikvidovala se stále snaží návštěvníkům ukázat krásy přírody v divočejším podání.

Kandy a další podobná místa Vás seznámí velmi z blízka s opičkami, které nejsou sice tak odrzlé, jako v jiných východních zemích,ale zpravidla se přítomnosti lidí naprosto nebojí.
Poblíž Kandy je také botanická zahrada Peradeniya.


Čajové plantáže - těch je na SríLance několik skýtají ochutnávku čaje, prohlídku procesu výroby čaje a nekonečnou zeleň pro oči../zde si můžete koupit některé čaje, které nekoupíte v běžných obchodních sítích ani na SríLance, natož u nás:-)/

Zahrada s kořením - zde můžete vidět nejen koření, které roste i u nás,ale také to, které u nás opravdu neporoste:-) Máte-li chvilku na poznání z tohoto soudku, uvidíte, přivoníte, osaháte, ochutnáte, odepilujete se, necháte namasírovat a pak možná i zakoupíte, protože na tomto místě lze přes rčení "ukázaná platí" experimentovat  nejen s kořením ale i se zbožím, které je léčebného charakteru a má využití v ajurvédě.

Všudypřítomné ananasové plantáže a kokosové palmy střídají také rýžová pole...
SríLanka je známá i nalezištěm drahých kamenů
 (Ratnapura), zejména ji prezentuje safír.

Adamova hora, poutní místo na SríLance, Adam’s peak(místo, kde Adam poprvé sestoupil po vyhnání z ráje na zem), SriPada(posvátní stopa), či Samanalakande (motýlí hora, kam přilétají motýli zemřít),  jak se říká v Lonely planet - je dalším lákadlem, trochu fyzicky náročnějším.výstup na její vrchol 2224m trvá cca 5hodin, většinou je dobré přijet večer, přespat ve vesničce pod cílem a v 1hodinu v noci nejpozději vyrazit, abyste nejen stoupali v tom chladnějším období dne, ale na vrcholu máte pak možnost vychutnat kromě výhledu na krajinu, ranní modlitby tváří v tvář Budhovi a dalších krás, i východ slunce.

Lidské výtvory, architektura, památky: chrámy, modlitebny, Budhové a zase Budhové... ať už zmíním Rock Tample (chrám vtesaný do skály) nebo, či jiná místa, na SríLance se setkáte s tímto symbolem prakticky kdekoliv. Architektura má své kouzlo od prostých chýší, až po opravdu honosné stavby.

 Golf: Ani milovníci sportu nemusí zahálet, na SríLance je 5 golfových hřišť. Terén s palmami je zase něco jiného, než rozsáhlé louky a lesy:-)

 Klima:
Stále teplo, stále teplý oceán. To je SríLanka. Oceán má po celý rok cca 27-30˚ C, ovzduší je také velmi teplé, 25-32˚ C. Během roku se střídají monzunová období, kdy více prší a období, kdy prakticky neprší.  Deště bývají velmi intenzivní a prudké a docela krátké, často navečer a v noci.
Na SríLance vládne téměř rovnodennost.
Den a noc jsou cca stejně dlouhé a velmi krátce(několik minut) po západu slunce je opravdu tma.
Deštivá období monzunů bývají v květnu, říjnu a listopadu, ale ani toto období nemusí setrvale pršet. Bohužel, lidé a jejich vlivy na přírodu a celkově se měnící klima planety způsobily, že už dávno nelze spoléhat na to, že by monzuny přicházely a odcházely s pravidelností, jako dříve.
Zatím nejspolehlivější předpovědi počasí ( a to nejen na SríLanku) hledám zde:
http://www.yr.no/place/Sri_Lanka/
Časový posun je 4,5h v našem zimním čase  a 3,5h v letním čase.
Hlavní města: Srí Džajavardanapurta Kotte, Kolombo

Doprava: Na SríLance se jezdí vlevo. Nejčastější a nejvíce odlišný dopravní prostředek pro našinec, je TUK-TUK. "Oplechovaná tříkolka", která jezdí všude, kde se protlačí, vydává zvuky jako "road runner" a zdá se, že se řidiči těmito zvuky i domlouvají. Silnice jsou od prašných až po pěkné, dálnici jsem nepotkala:-), ale možná tam nějaká je, bylo to ve zdejším plánu.. Určitě nezaškodí zkusit místní autobusy a vlak. Dostanete se s nimi po ostrově za levný peníz a poznáte místní kolorit.  Naprosto normální je dvouproudá silnice, po které jedete v tuk-tuku ve třetím nebo dokonce čtvrtém proudu a ještě se všichni vyhnou spícímu psovi nebo stojící krávě:-)
Doprava na SríLanku: Samozřejmě ideálně letecky. Cesta trvá cca 12 hodin, celkově se ale může tato doba lišit v závislosti na tom, jak dlouhé máte po cestě přestupy. Letenka se pohybuje při šťastné ruce a krkolomnějším letu od 10 000, přes hezkých 13-15000, po standardních a nevýhodných 20 000a více.

Kuchyně: Na SríLance v tomto ohledu vládne rýže, kari a čili. Zelenina a ovoce všeho druhu. Mango, kokos (zelený a žlutý), banán (červený a žlutý), papaya, ananas a podobně, rostou všude. Ochutnejte například banánový květ. Počítejte s tím, že 95% jídel pálí jako ďas.Nemáte-li to rádi, pořád a všude, kde budete jíst místní kulinářské výtvory, na to upozorňujte. Určitě ochutnejte nabídku ryb, krevet a podobných potvor. Jsou dobré a rozhodně finančně dostupnější, než u nás!

Leden Duruthu Poya
Únor Navam Poya
Březen Medin Poya
Duben Bak Poya
Květen Vesak Poya
Červen Poson Poya
Červenec Esala Poya
Srpen Nikini Poya
Září Binara Poya
Říjen Vap Poya
Listopad Il Poya
Prosinec Unduvap Poya

Alkohol a jeho konzumace: Na SríLance můžete koupit pivo, víno, alkohol, místní pivo Lyon, místní alkohol Arak (stříbrný a zlatý z kokosu a nebo čistý), ale pozor, ne všude. Alkohol smí prodávat pouze prodejci s licencí.Nekoupíte ho tedy v běžných malých stáncích a obchůdkách, ale třeba v Arpiku, ke je uvnitř samostatný obchod s alkoholem, se svojí otevírací dobou. byla jsem i v restauraci, kde alkohol neměli. Každý úplněk mají tzv. dny "Poya" v tu dobu se alkohol  (a maso!) nekonzumuje, ani neprodává, Budhisti, kterých je na Srí Lance většina, tento svátek pojímají jako  den, kdy je volno, většina Budhistů nepracuje, nejí a neprodává maso a alkohol, někdy je svátek doprovázen oslavami, procesími i se slony, pokud tento svátek připadne na den volna(sobota, neděle), pak se slaví následující den (tedy v pondělí).

Složení dle náboženského vyznání: Na SríLance jsou v podstatě 4 rozšířená náboženská vyznání. budhisti tvoří asi 70% obyvatelstva, asi proto na vás kouká Budha v mnoha podobách, provedeních a náznacích všude, kam přijdete:-)), islámisti tvoří cca 9%, hinduisti cca 7% a křesťani ca 7%, zbytek není moc uveden, či je bez vyznání. také složení obyvatel není tak jednoduché. Na celé rozloze SríLanky, která čítá cca 65 600km2, žije celkem  cca necelých 22 milionů obyvatel. Zní to hrozně, ale věřte, že potkáte i místa, kde člověka skoro nepotkáte :-). Národnostní složení tvoří přibližně tento obraz:
Sinhálci 73%, Srílandští Tamilové 4%, Indiční Tamilové 5%, Muslimové 7% a ostatní a nespecifikovaní cca1 0-12%.

Víza, zdravotní doporučení Srí Lanka:  Při cestě na SríLanku potřebujete Vízum. Stojí cca 500-600kč (25-35$), vyřídíte ho on-line po internetu a nebo na místě-na letišti.Tam je vízum cca o 5$ dražší. Povinně nemusíte mít žádné očkování, doporučení jsou relativně rozsáhlá,ale ze zkušenosti lidí, kteří jezdí na SríLanku opakovaně a dlouhá léta, pokud dodržujete základní hygienická pravidla, není třeba se bát. Mnozí straší malárií, mapka výskytu malárie je k dohledání na internetu a je na ní vidět, že malárie je ve větší míře přítomna opravdu na velmi menšinovém území SríLanky, a to zejména na severu a severovýchodě. Další argument, a to ne nedůležitý je, že vedlejší účinky antimalarik, která můžete po dobu pobytu na SríLance brát jsou mnohdy horší, než samotná léčba. Navíc, s malárií už se setkali i na letišti v Ruzyni, v době cestování leteckou dopravou se velmi snadno dostávají různí prevítci tam, kde dřív o nich nebylo ani zdání. (nelze ovšem nezmínit, že informace na stránkách našeho ministerstva zahraničí jsou poněkud přísnější) Mně samotné doporučila paní doktorka před cestou na Srí Lanku neočkovat se ničím, protože mám problémy s imunitou a v celkovém pohledu by mi ublížilo víc, kdybych se naočkovala kdečím, než když budu dodržovat hygienu a očkovat se nebudu. A pokud jde např. o problémy s astmatem, zaznamenává při pobytu v těchto oblastech výrazné zlepšení.
Měna, platby: Platí se Srílandskou Rupií.  1SLRS má 100centů. Kurs je, pochopitelně proměnlivý. (cca lze používat početně pro přehled útraty, že 1000SLRs je přibližně 150Kč ) Na SríLance se jiná měna oficiálně NEPOUŽÍVÁ. Můžete směnit Dolary, či Eura na letišti, ve směnárnách, v některých hotelech a lze platit také kartou, pokud má ten daný obchodník, či hotel platební terminál, funguje to jako všude. V Bankomatech lze SLRs normálně též vybrat.

Havěť:-)
Srí lanka je plná zeleně, flory, ale také fauny. Najdete zde stovky druhů rostlin a živočichů, vzhledem k rozloze patří SríLanka mezi místa s nejrozmaninějším a nejbohatším výskytem živočichů.
Komáři, jistě nikoho ani nenapadlo, že by na Srí Lance nebyli. Jsou, koušou jako smyslůzbavení a zejména večer a v noci. Repelenty zabírají některé, doporučují se s vysokým obsahem deet. Malárii přenáší (ale tu ostatně už dnes chytnete i na Ruzyni, či v přímořských destinacích Evropy), ale nejvyšší výskyt je na místech, kde se turistika ještě tak moc nerozmohla.(Severovýchod a sever-oblast nejvíce zasažení občanskou válkou)-viz mapa.
Antimalarika seženete, můžete brát, ale již výše jsem se k tomuto vyjádřila.
Dále můžete potkat varany, kaloně, hady, hmyz a další havětinu. Za soumraku se vám nad hlavou budou vznášet okřídlené myšky, kaloni. Někde je jich více, někde méně. Je to docela hezký a zajímavý pohled.Výskyt varanů není asi zase tak ojedinělý, pokud jste  v přírodě, v hodně zazeleněné oblasti, na projížďce kanálem, v pralese a td., pak na ně můžete narazit, ale bezdůvodně neútočí.
Zastoupení Hmyzí říše..no je tady, to víte, že je..
Počítejte že jste v zemi, kde lítají komáři, je zde vysoká vlhkost, nemrzne tu. Ano, hmyz zde opravdu je. A větší, než u nás. Potkáte nejpravděpodobněji švába a pavouka. Místní mají skoro legraci z turistů, kteří vyvádějí kvůli broukovi, který se občas podívá i do jejich příbytku. Nezabíjí, vyženou ho a nebo si ho prostě nevšímají. V noci sem tam leze do domu. Kdo ví proč. Mohu ujistit kohokoliv, že to, co jsem zažila v Rusku a dle vyprávění kamaráda to například v Americe není o moc jiné, šváb na Srí Lance je velký,ale je to o mnoho lepší zkušenost, než hejno rusů a švábů, kteří se mi proháněli v koupelně a pokoji v pětihvězdičkovém hotelu v Moskvě, kde mi řekli, že je to normální a hotel bez švábů zde nemají.:-D Tehdy mi to tolik směšné nepřipadalo. Spala jsem s rozsvíceným světlem v koupelně i pokoji, protože jinak ta havěť pořádala výpravy i do našich zavazadel a ochutnávala vše, co našla. Na Srí lance, tak jako v podobných zemích, prostě přijde 10sm šváb do koupelny a není rád, když vás potká. Sprej ho zabije, je to rychlé.Místní nechápou, proč to turisti dělají. Co na to říct. Na místní hmyz fungují spreje, které fungují běžně,  místní většinou nechápou,  když turisté brouky zabíjejí, protože brouci nekoušou a nejsou jedovatí.  Pokud nějaký přijde během vašeho pobytu, pravděpodobně bude sám. Nebude to banda, která by ukazovala na špínu a podobný problém.Místním se špatně vysvětluje, že turista, obzvláště ten z Evropy má švába se špínou a hnusem prostě spojeného.
Hadi
se pohybují především v pralesech, močálech, uvnitř čajových plantáží a podobně, kam turisté tak moc nechodí. Sama jsem hada v čajové plantáži potkala, ale bál se asi více, než já.
Nicméně, respekt jsem měla velký. Dokument v TV hlásal, že hadi v čajových plantážích jsou jedovatí.
Na druhou stranu, daleko více potkáte na cestě Srí Lankou kavky a jim podobné ptáky(Rumburaky, jak jim říkám),
volavky, zemní veverky, motýlky a další a další. A mnoho, mnoho, nekonečně mnoho, toulavých psů, které nikdo nepřejede, ale také si jich moc nikdo nevšímá. Na rozdíl od jiných podobných zemí zde ale pro ně mají i útulky, kam lze též přispět.


Staří maurští obchodníci nazývali Srí Lanku ostrovem potěšení.

Staří arabští obchodníci ji pojmenovaliSerendib“, země šťastných překvapení,
a středověký cestovatel Marco Polo
nejkrásnějším ostrovem na světě“.
Romanopisec Mark Twain ji nazýval „nádhernou, přepychově tropickou zemí“.
I dnes tyto krásy, hojnost a rozmanitost svým kouzlem přitahují a uchvacují návštěvníky.

Věřím, že Vám jistě SríLanka nabídne zážitky zcela nečekané, cizokrajné a poznánípřinášející. Mezi suvenýry, které si můžete přivézt ze Srí Lanky, patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny. A samozřejmě také světoznámý srílanský čaj.


Chcete vidět SríLanku očima cestovatele,
nikoli uživatele služeb CK?
...podívejte se na ni vlastníma očima !


*********************************************************************************************************

Hledáte-li hezké, čisté místo v koloniálním stylu, přijatelně blízko oceánu, s bazénem, v soukromí, s velmi příjemnou atmosférou,  bez hotelového komplexu
a megalomanství, přímo v domorodé oblasti (ale ne ve slamu), s možností velmi hezké a neobvyklé základny pro výletničení, zde se Vám bude určitě líbit:

Serendib Villa
, Negombo, Srí Lanka
Station Road No.68, Pallangature Kochchikade, Negombo,
Srí Lanka,Tel.: +94 77 892 7515

Emai.: info@serendibvilla.com,
http://www.serendibvilla.com

Malé doporučení: SríLanka patří mezi zeměmi asijskoarabského typu asi k těm přátelštějším a k cizincům přívětivějším. I tak se setkáte se žebráním, nabízením služeb za všimné a někdy třeba s "nezvyklým zíráním", či pozorností, kterou nečekáte. Nezapomeňte, že cestou na SríLanku navštívíte úplně jiný svět. Nejste v Evropě, nejste ve zvyklostech "eurolidí", respektujte to. Nemusíme dělat to, co dělají někteří příchozí z Asie a dalších východních i dalších zemí, kteří se domnívají, že u nich každý má ctít "to jejich", ale pokud přijedou oni sami do jiné země, či dokonce na jiný kontinent, očekávají, že opět budou všichni "to jejich"respektovat.
Během chvíle poznáte, že tamní lidé žijí daleko skromněji, než je většina z Evropanů zvyklá, ať už v závislosti na nároky k bydlení, jídla, či hmotných statků. paradoxně je žebrání učí turisté. Sice se na mnohých místech dočtete, že máte na svoji dovolenou vzít bonbóny a drobné dárky pro děti a místní lidi, ale zamysleme se, kdo je to učí? Když budete chodit po pláží, po ulicích a rozdávat "cokoli", není divu, že cizince místní (hlavně děti) budou považovat za někoho, kdo přiletí a podaruje je. Mně tedy připadá situace, kdy vidím skupinku dětí (a mnohdy dospělých), kteří chodí s nataženou rukou a volají na cizince "bonbon" a nebo "money" tristní, a nemyslím si, že rozdáváním sladkostí a peněz jsem nějak prospěšná. Bohužel jsem tam zažila i situaci, kdy se děti popraly o dárečky, protože jich prostě nebylo dost pro všechny. Chcete tohle vidět? je to můj názor a nikomu ho nevnucuji.Jen myslím, že tato situace stojí za zmínku a za přemýšlení.

Světle růžová- nízký nebo žádný výskyt malárie, nízké riziko, antimalarika většinou ani nejsou doporučována
Tmavě růžová - oblast s vyšším výskytem, antimalarika jsou doporučována
Žlutá - oblast s vyšším výskytem s doporučením antimalarik v okolních zemích(jih Indie)

 

 


TOPlist